więcej


Energetyka

Król Norwegii - koniec ery ropy naftowej (17753)

2014-10-06

Drukuj
galeria

Król Norwegii Harald V, fot. Jarle Vines, CC BY-SA 3.0

Koniec ery ropy naftowej – ogłosił król Norwegii Harald V przestrzegając przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. Zmiany czekają norweską gospodarkę opartą w dużym stopniu na przemyśle wydobywczym.

Jesteśmy coraz bardziej dojrzali. Musimy zdać sobie sprawę, że przemysł naftowy w przyszłości nie będzie już motorem naszej gospodarki. Potrzebujemy dostosować się do wymagań naszej planety, która nie zniesie takiej emisji dwutlenku węgla jak teraz - gazeta.pl cytuje Haralda.

W marcu br. premier Erna Solberg poinformowała, że norweski państwowy fundusz emerytalny GPFG przeznaczy 5% ze swojego gigantycznego budżetu wynoszącego ponad 800 mld USD na inwestycje w energetykę odnawialną.

Norwerski państwowy koncern energetyczny Statkraft to największy producent energii odnawialnej w Europie. Pozycję tą zawdzięcza produkcji energii w 263 elektrowniach wodnych na terenie Norwegii, w 60 na terenie Szwecji, w 10 na terenie Niemiec i 4 w Finlandii, a także 3 w Wielkiej Brytanii. Statkraft produkuje też energię wodną w Turcji, Nepalu, Peru, Sri Lance, Zambii, Brazylii, Chile, na Filipinach, w Indiach i Laosie. Łączna moc hydroelektrowni norweskiej firmy wynosi ponad 14,4 GW. Statkraft posiada też po 3 farmy wiatrowe w Norwegii, w Szwecji, w Wielkiej Brytanii i 4 w Brazylii. Ich łączna moc to 546 MW.

źródło:Gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej