więcej


Inicjatywy lokalne

Madryt: największa na świecie wymiana oświetlenia miejskiego (18173)

2015-02-05

Drukuj
galeria

W Madrycie ruszyła wymiana oświetlenia miejskiego, fot. Philips

W Madrycie ruszyła największa na świecie operacja wymiany oświetlenia miejskiego. Dzięki inwestycji koszty oświetlenia w stolicy Hiszpanii spadną o 44%.

W ramach inwestycji wymienionych zostanie 225 tysięcy lamp służących do oświetlenia ulic, parków oraz gmachów historycznych – 84 tysiące z nich zastąpią diody LED, a pozostałe otrzymają bardziej efektywne i oszczędne oświetlenie innego typu. Nowe, jaśniejsze żarówki zapewni firma Philips.

Dzięki wartej 160 milionów dolarów operacji koszty oświetlenia miasta spadną o 44%. Rocznie pozwoli to uniknąć emisji dwutlenku węgla generowanej przez ponad 100 tysięcy samochodów. Miejscy urzędnicy zauważają, że lampy LED mają dłuższą żywotność, co dodatkowo obniży koszty utrzymania. Co więcej, oświetlenie zostanie podłączone do miejskiego systemu zarządzania, za pomocą którego będzie można regulować m.in. jego jasność.

– Ta największa technologiczna przemiana w historii Madrytu pozwoli nam osiągnąć ważne cele. To duży krok w kierunku inteligentnego, bardziej zrównoważonego, a co za tym idzie bardziej przyjaznego mieszkańcom miasta – komentuje Ana Botella, burmistrz Madrytu.

Stare oświetlenie zostanie poddane recyklingowi. Do tej pory największą zmianą oświetlenia na świecie mogło się pochwalić Buenos Aires. W stolicy Argentyny wymieniono 91 tysięcy lamp. 

Źródło: Philips, Reuters


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej