więcej


Inicjatywy lokalne

Komitet Regionów zacieśnia współpracę z Konferencją Burmistrzów USA (10542)

2011-01-26

Drukuj
Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso przekazała przesłanie w sprawie ściślejszej współpracy transatlantyckiej w dziedzinie działań związanych ze zmianą klimatu na same szczyty władzy – w piątek 21 stycznia br. przyłączyła się do delegacji burmistrzów USA, którzy spotkali się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Mercedes Bresso przybyła do Waszyngtonu na zaproszenie Konferencji Burmistrzów USA. Podczas sesji plenarnej konferencji zapowiedziała szereg konkretnych środków, które mają pomóc burmistrzom po obu stronach Atlantyku przeciwdziałać ocieplaniu się klimatu. Inspiracją dla tych propozycji było Porozumienie Burmistrzów w UE.
Delegacja burmistrzów rozmawiała m.in. o roli, jaką odgrywają rządy lokalne w Stanach Zjednoczonych w promowaniu efektywności energetycznej, pracach nad odnawialnymi źródłami energii oraz generowaniu zielonego wzrostu i zatrudnienia. Z takich zadań już się wywiązują władze lokalne w UE. Dyskusje dotyczyły także podpisanego niedawno porozumienia między KR-em a Konferencją Burmistrzów USA dotyczącego wymiany sprawdzonych rozwiązań i ściślejszej współpracy w zakresie działań związanych z globalnym ociepleniem klimatu.

Na posiedzeniu konferencji Mercedes Bresso zaproponowała między innymi program partnerstwa miast oraz wizyt, który ułatwi burmistrzom bezpośrednią wymianę informacji na temat głównych działań związanych ze zmianą klimatu.

Zwracając się do ponad 200 burmistrzów amerykańskich przewodnicząca KR-u stwierdziła, że „po obu stronach Atlantyku stoimy przed podobnymi wyzwaniami i mamy podobne cele: przeciwdziałanie zmianie klimatu, poprawa jakości życia w naszych miastach, rozwijanie gospodarki ekologicznej, by tworzyć miejsca pracy, ściślejszy kontakt z obywatelami. Wiemy, jak trudne są te zadania, ale wiemy także, jak wielkie będzie nasze zwycięstwo, jeśli nam się powiedzie. Jesteśmy również świadomi, że wspólne działania są znacznie bardziej skuteczne. Takie jest przesłanie protokołu ustaleń, który podpisaliśmy w październiku. Wiele możemy się od siebie nauczyć. Dlatego też programy partnerstwa miast i wymiany będą tak ważne. Pomogą nam poznać rozwiązania drugiej strony i przenieść je na własny grunt z korzyścią dla wszystkich”.

Program wymiany ma stworzyć powiązania między Porozumieniem burmistrzów a Porozumieniem burmistrzów USA w sprawie ochrony klimatu. Zostanie on uruchomiony przy okazji udziału delegacji KR-u w letniej sesji plenarnej Konferencji Burmistrzów USA. Oczekuje się, że w rewanżu amerykańscy burmistrzowie przybędą do Komitetu przy okazji któregoś z głównych wydarzeń w Komitecie: Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast OPEN DAYS w październiku, dorocznej uroczystości podpisywania Porozumienia burmistrzów albo Szczytu Regionów i Miast w Kopenhadze na początku 2012 r.

Mercedes Bresso przybyła na posiedzenie Konferencji Burmistrzów USA na zaproszenie jej przewodniczącej Elizabeth B. Kautz. W październiku ubiegłego roku w obecności komisarz europejskiej ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard obie przewodniczące podpisały w Brukseli porozumienie o współpracy . Spotkanie w Waszyngtonie było dla przewodniczącej KR-u sposobnością, by swą wizję współpracy transatlantyckiej przedstawić wielu dygnitarzom, m.in. wiceprzewodniczącemu Konferencji Burmistrzów USA, który jest prezydentem Los Angeles, Antonio Villaraigosie, przewodniczącej frakcji Demokratów w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi i Caroline Kennedy, która będzie przewodniczyła uroczystościom upamiętniającym pięćdziesiątą rocznicę objęcia urzędu prezydenta przez Johna F. Kennedy'ego.

Mercedes Bresso spotkała się również z innym wysokimi urzędnikami administracji amerykańskiej: sekretarzem ds. urbanistyki Shaunem Donovanem, sekretarzem ds. energetyki Stevenem Chu oraz z dyrektorem urzędu urbanistyki w Białym Domu Derekiem Douglasem. Wspólnie poruszyli różne zagadnienia takie jak, mieszkalnictwo, efektywność energetyczna, transport, dostęp szerokopasmowy i lokalne programy zatrudnienia.

Po spotkaniu w Brukseli z Williamem E. Kennardem, ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy UE, przewodnicząca KR-u rozmawiała z ambasadorem UE w Waszyngtonie João Vale de Almeidą o tym, w jaki sposób inicjatywa Komitetu może ułatwić bezpośrednie kontakty między przedstawicielami władz najniższego szczebla, na przykład dzięki programowi zawierania partnerstw między miastami, a tym samym przyczynić się do zacieśnienia stosunków UE ze Stanami Zjednoczonymi. Wizyta w Stanach Zjednoczonych otworzyła nowy rozdział w stosunkach międzyinstytucjonalnych. Po raz pierwszy KR skorzystał ze wsparcia ze strony delegatury UE w Waszyngtonie i nowej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, która rozpoczęła działalność na początku tego miesiąca. 


źródło: © Unia Europejska, 2009-2011
www.cor.europa.eu
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej