więcej


Inicjatywy lokalne

Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych w woj. zachodniopomorskim (21010)

2019-10-31

Drukuj
galeria

Wiele osób marzy o samowystarczalności energetycznej. Współcześnie dzięki odnawialnym źródłom energii ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jednakże dzisiaj chcemy Wam przedstawić właściciela, który w temacie samowystarczalności i ekologii poszedł kilka kroków dalej. 

Poznajcie gospodarstwo rolne sołtysa Mirosława Pertkiewicza znajdujące się we wsi Błądkowo w województwie zachodniopomorskim, które samo produkuje, energię, ogrzewanie i ekologiczną żywność, ma własne ujęcie wodne oraz przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wszystko zaczęło się od marzenia!

Pan Mirosław z racji swoich obowiązków zawodowych jest częstym gościem za naszą zachodnią granicą. W tej sytuacji nie uszło jego uwadze, to jak dynamicznie rozwijają się w Niemczech odnawialne źródła energii. I to nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, ale również w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jego marzeniem było, aby pewnego dnia w naszym kraju było podobnie. Dlatego, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, jego gospodarstwo stało się prosumentem, który produkuje i wykorzystuje samodzielnie wytworzoną energię.

Instalacja fotowoltaiczna

Gospodarstwo Pana Mirosława zajmuje się produkcją roślinną oraz zwierzęcą dlatego też jego zapotrzebowanie na energię jest znaczne. W tej sytuacji montaż paneli fotowoltaicznych był naturalną decyzją. Posiadana przez niego instalacja prosumencka jest największa w całym województwie zachodniopomorskim. Ma moc 20kW, co w praktyce oznacza, że rocznie produkuje ponad 2 0000 kWh. Nadmiar wyprodukowanej energii zostaje przesłany do zakładu energetycznego, który w przypadku prosumentów pełni funkcję podręcznego magazynu. Gospodarstwo wykorzystuje ją, wtedy gdy jej potrzebuje.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na nieosłoniętym pomieszczeniu gospodarczym dostarczają prąd, ogrzewanie (realizowane przez wysokiej jakości folie grzewcze) i ciepłą wodę użytkową (ogrzewacze wody) do budynku mieszkalnego.

Aby oszczędności wynikające z zastosowania odnawialnych źródeł energii były jak najwyższe, Pan Mirosław poddał budynek mieszkalny termomodernizacji. Wymienione zostały drzwi, okna i wykonano docieplenie murów. W planach jest również wymiana posiadanego pieca na ekologiczną pompę ciepła. Pan Mirosław szacuje, że jego roczne rachunki za prąd oscylują obecnie w okolicach 160 zł. A zwrot z inwestycji nastąpi po około 7-8 latach. Stanie się tak dzięki doskonałemu dopasowaniu instalacji do potrzeb gospodarstwa. Zdaniem wójta to najważniejsze kryterium, jakie powinno się wziąć pod uwagę, planując tego rodzaju inwestycję.

Dofinansowanie

Na instalację fotowoltaiczną w Błądkowie właściciel pozyskał 40% dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach I edycji programu „Prosument”. Nie ukrywa, że zdecydował się na tak dużą inwestycję tylko dzięki otrzymanemu wsparciu. Także planowaną instalację pompy ciepła planuje zrealizować z dotacją rzędu 30% pozyskaną z programu „Czyste powietrze”.

UWAGA – WARSZTATY!

Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.

Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska

Czytaj rownież w: www.echotygodnik.info


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej