więcej


Energetyka

Prace nad ustawą „wiatrakową” zawieszone (16979)

2014-03-22

Drukuj

wiatr8-ueSejmowa podkomisja zawiesiła prace nad projektem tzw. ustawy "antywiatrakowej", której autorzy chcą znacząco ograniczyć możliwość budowy w Polsce elektrowni wiatrowych.

O pracach nad przepisami dotyczącymi zmian w ustawach o zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym i innych aktach prawnych informowaliśmy w czwartek, 20 marca. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości tego dnia była omawiana na spotkaniu sejmowej podkomisji. Zgodnie z nią farmy wiatrowe nie mogłyby powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podkomisja wznowi prace nad projektem ustawy "antywiatrakowej" po otrzymaniu wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat polskiego rynku energetyki wiatrowej.

PAP przypomina, że projekt ustawy "antywiatrakowej", czyli nowelizacji prawa budowlanego pod kątem wprowadzenia ograniczeń w zakresie budowy farm wiatrowych został zgłoszony przez grupę posłów PiS w lipcu 2012 r. i trafił następnie do komisji infrastruktury, która rekomendowała odrzucenie go w drugim czytaniu. W głosowaniu w styczniu 2014 r. projekt jednak nie został odrzucony i trafił do dalszych prac w Sejmie.

Ustawa "antywiatrakowa" zakłada, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej niż 3 km od lasów i zabudowań. Zdaniem autorów projektu, ma to przynieść korzyści zdrowotne i krajobrazowe. Natomiast zdaniem przedstawicieli branży wiatrowej, przyjęcie ustawy może zniszczyć polską energetykę wiatrową, praktycznie eliminując możliwość budowy elektrowni wiatrowych w naszym kraju.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej