więcej


Energetyka

Największe w historii zamówienie na elektrownie wiatrowe (16642)

2014-01-05

Drukuj

Siemens wyprodukuje dla amerykańskiego inwestora w sumie 448 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Kontrakt jest warty ponad 1 mld USD.

Należący do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta koncern energetyczny MidAmerican Energy Holdings zbuduje farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 1,05 GW, które będą produkować energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb ok. 320 tys. gospodarstw domowych. Jak szacuje Bloomberg, koszt elektrowni wiatrowej w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy to ok. 1 mln USD, co oznacza, że kontrakt zdobyty przez Siemensa jest warty ponad 1 mld USD.

To już kolejne zamówienie od MidAmerican, które otrzymał Siemens. W grudniu 2010 r. amerykański deweloper kupił od Siemensa 258 elektrowni wiatrowych, które zainstalowano na farmach wiatrowych w stanie Iowa.

— Stany Zjednoczone zbliżają się do grid parity. Branża potrzebuje skali, a to ogromne zamówienie pozwoli na obniżenie jednostkowych kosztów produkcji energii wiatrowej — powiedział Marcus Tacke, szef wiatrowego działu Siemensa.

Część komponentów do elektrowni wiatrowych dla MidAmerican Siemens wyprodukuje w swoich amerykańskich fabrykach w Hutchinson w stanie Kansas oraz w Fort Madison w stanie Iowa.

Jak podaje Bloomberg, koszt wyprodukowania 1 MWh energii z węgla to ok. 78,3 USD, podczas gdy koszt produkcji energii na lądowych farmach wiatrowych to obecnie ok. 82,61 USD/MWh.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej