ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Energia elektryczna – razem kupimy ją taniej (19593)

2015-12-07

Drukuj
galeria

Federacja Konsumentów organizuje pierwszą w Polsce akcję grupowej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Wspólny głos konsumentów ma zagwarantować niższe ceny i uczciwsze warunki umowy.

Masz wrażenie, że wciąż przepłacasz za prąd? Chciałbyś zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, ale obawiasz się, że proces ten będzie skomplikowany i po drodze napotkasz na różne kruczki prawne? Wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców indywidualnych, Federacja Konsumentów organizuje pierwszą ogólnopolską akcję grupowej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Poprzez udział w kampanii „Energia Razem” gospodarstwa domowe mają uzyskać gwarancję korzystnej umowy, bez kruczków prawnych i niepotrzebnych usług dodatkowych. Jak wyjaśniają organizatorzy akcji: - Chcemy zgromadzić jak największą grupę społeczną, która razem, aktywnie, jednym głosem wyrazi chęć zmiany sprzedawcy energii.

Obowiązujące od 2007 r. prawo konsumenta do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest ważnym czynnikiem wzmacniania konkurencyjności na tym rynku. Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), od początku procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej do końca października br. sprzedawcę energii zmieniło ponad 370 tys. gospodarstw domowych. Jednak URE coraz częściej otrzymuje sygnały o stosowanych przez przedstawicieli handlowych nieetycznych, czasem wręcz wprowadzających w błąd praktykach, mających skłonić konsumentów do zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii.

- Prawo wyboru sprzedawcy to jedno z podstawowych praw konsumenta. Niestety często spotykamy się z nieuczciwymi, wprowadzającymi w błąd praktykami handlowców, które prowadzą do podejmowania przez konsumentów niekorzystnych dla siebie decyzji, a co za tym idzie, zrażają odbiorców energii do podejmowania aktywności. Dlatego dużą szansę upatrujemy w inicjatywie podjętej przez Federację Konsumentów – wyjaśnia Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który objął akcję Patronatem Honorowym.

Z przeprowadzonych przez Federację Konsumentów badań wynika, że jako powód niezmienienia sprzedawcy polscy konsumenci podają: oszustwa ze strony akwizytorów, brak wiary w uzyskanie realnych korzyści, brak atrakcyjnych ofert, niewiedzę dotyczącą możliwości zmiany sprzedawcy, przekonanie, że jest to proces trudny i czasochłonny. Odpowiedzią na te obawy ma być właśnie kampania „Energia Razem”, podczas której konsumenci wspólnie dokonają zmiany dostawcy prądu.

Zdaniem Prezesa URE, akcja organizowana przez Federację Konsumentów przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. - Z perspektywy nie tylko konsumenta, ale i regulatora rynku ogromną wartość mają propozycje prostych i przejrzystych warunków umowy, bez żadnych kruczków. Jestem przekonany, że Federacja daje taką właśnie rękojmię uczciwych zasad. Liczę także na pobudzenie świadomości konsumentów i zbudowanie dobrych praktyk na naszym rynku energii. – powiedział Prezes URE.

Chociaż w Polsce to pierwsza tego typu inicjatywa, mechanizm ten od lat jest skutecznie stosowany w innych krajach europejskich. Jak podała Federacja Konsumentów, w Unii Europejskiej od 2011 roku za pośrednictwem organizacji konsumenckich z Holandii, Danii, Belgii, Austrii, Słowenii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii ponad 4 000 000 osób uczestniczyło w akcjach grupowej zmiany sprzedawcy energii. Ponad 800 000 konsumentów zmieniło w ich wyniku sprzedawcę energii, co w przeliczeniu przyniosło im łącznie 730 milionów złotych oszczędności.

Udział w akcji organizowanej przez Federację Konsumentów jest oczywiście bezpłatny i otwarty dla wszystkich gospodarstw domowych. Aukcja będzie polegała na licytacji w dół - zwycięski sprzedawca będzie musiał zaproponować cenę niższą od pozostałych sprzedawców energii. Co warte podkreślenia, przystąpienie do grupy nie zobowiązuje nikogo do zmiany dotychczasowego sprzedawcy - decyzję o podpisaniu umowy podejmujemy dopiero po przeprowadzeniu odwróconej aukcji wśród zgłaszających się firm. Aby ułatwić konsumentom podjęcie tej decyzji, każdy uczestnik grupy otrzyma po aukcji własną kalkulację możliwych do osiągnięcia oszczędności.

- Do udziału w naszej akcji zapraszamy 14 milionów polskich gospodarstw domowych. Dla nich przeprowadzimy aukcję, aby uzyskać atrakcyjną cenę energii elektrycznej, która dla wielu konsumentów stanowi znaczący wydatek w domowym budżecie. Od sprzedawców oczekujemy przejrzystych i uczciwych warunków: żadnych kar umownych, ukrytych opłat, klauzul niedozwolonych. Zweryfikujemy zapisy umowne i zmienimy je, jeśli nie spełnią naszych kryteriów. Działając razem jesteśmy w stanie osiągnąć to, czego żaden konsument z osobna nie uzyska – przełamujemy stereotyp, że z dużą firmą nie da się negocjować uczciwej umowy. Jestem przekonany, że udział w akcji to doskonała okazja, aby dać sobie szansę na oszczędności oraz pokazać siłę konsumenckiego głosu. Serdecznie zachęcam każdego konsumenta do przyłączenia się. Moim zdaniem warto. – zachęcał Kamil Pluskwa-Dąbrowski, Prezes Federacji Konsumentów.

Rejestracja oraz więcej informacji na temat akcji znajduje się na strona kampanii „Energia Razem”: www.energiarazem.org.

 

ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: materiały informacyjne Federacji Konsumentów i URE


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej